Připravujeme
7.-11.3.Světový den ledvin
!!!
Nacházíte se na původních, již neudržovaných webových stránkách IKEM.
Klikněte pro přechod na nové stránky

Světový den ledvin 10.3.2016

V týdnu od 7. do 11. března bude v lékárně IKEM probíhat akce „Světový den ledvin“.

Víte jak poznat, jestli jsou Vaše ledviny v pořádku a nebo jestli nepatříte do rizikové skupiny lidí, kteří jsou náchylnější k ledvinnému onemocnění?

Během probíhající akce se můžete dozvědět více nejen o samotných ledvinách, ale i o jejich funkcích, příznacích chorob či o správné péči o Vaše ledviny.

Pro více informací: http://www.worldkidneyday.org

 

Zácpa

V sekci "Pro pacienty - Materiály ke stažení" přibylo nové doporučení týkající se potíží, se kterými se často setkáváme - zácpy. Jak ji předcházet, jak zácpu léčit a kdy je vhodné navštívit lékaře, se dozvíte na následujícím odkaze:

Zácpa

Materiál byl zpracován bez nároku na úplnost, v případě vážnějších či trvalejších obtíží doporučujeme přijít se poradit přímo do lékárny, případně s ošetřujícím lékařem.

Světový den diabetu v lékárně IKEM - čtvrtek 12.11.2015

U příležitosti Světového dne diabetu, který připadá na sobotu 14. listopadu, proběhne tradičně v lékárně IKEM ve spolupráci s Centrem diabetologie IKEM informační akce upozorňující na rizika cukrovky, možností nechat si zdarma změřit hladinu krevního cukru či přímo zakoupit glukometr pro domácí monitoring za výhodných podmínek.

Navštivte nás ve čtvrtek 12.11. a změřte si svoji hladinu krevního cukru.

V případě zájmu se lze domluvit i na jiném termínu, kontrola glykémie a poradenství včetně speciálních konzultací probíhá v lékárně IKEM po celý rok.


Světový den osteoporózy - kampaň 19.-23.10.2015

Osteoporóza, neboli řídnutí kostí, je chronické onemocnění, které se projevuje zvýšenou křehkostí kostí a zvýšeným rizikem zlomeni. Nezřídka se na ni přijde až s první zlomeninou. V rámci Světového dne osteoporózy, který každoročně připadá na 20.10., připravila lékárna IKEM informační materiály pro pacienty. Dozvíte se, zda jste také tímto onemocněním ohroženi a jak osteoporóze předcházet. Kampaň bude v lékárně IKEM probíhat od 19. do 23. 10. 2015.
 
Informační materiály ke stažení zde:

Světový den antikoncepce 26.9.2015

 

Světový den antikoncepce se každoročně koná 26. září. Cílem tohoto dne je zlepšit povědomost široké veřejnosti o metodách antikoncepce a zodpovědném plánování rodičovství.  K této příležitosti jsem pro Vás ve dnech 23. – 25. 9. nachystali opět zajímavé edukační materiály.  

Víte např. jak správně užívat nouzovou hormonální antikoncepci? Znáte dostupné metody antikoncepce? Přijďte k nám do lékárny a dozvíte se více.

Oficiální stránky (v angličtině): http://www.your-life.com/

 

 

 

Světový den bez tabáku

V České republice je něco přes 2 miliony kuřáků, přitom asi 70% z nich by raději nekouřilo. Na následky kouření a to i pasivního umírá ročně 23 000 lidí.

Kouření přitom není zlozvyk, ale nemoc! Zbavit se závislosti na tabáku bez odborné pomoci je obtížné, úspěšnost je pouze 3-5%. Využitím odborné pomoci se úspěšnost mnohonásobně zvyšuje.

Přestat kouřit má smysl vždy. Po roce bez kouření klesá riziko srdečně-cévních onemocnění na polovinu, riziko mozkové mrtvice se vrací na úroveň nekuřáků po 5-15 letech. Přestat kouřit se vyplácí vždy i v prevenci rakoviny plic, hrdla, jícnu, močového měchýře nebo slinivky.  

Chcete přestat kouřit, ale nevíte jak? Byly Vaše dosavadní pokusy neúspěšné?

Lékárna IKEM nabízí pacientům možnost poradit se, jak přestat kouřit, jak zvládat abstinenční příznaky a situace bez cigarety.

Informační akce s možností objednat si individuální konzultace (možno i v jiný termín - zde) bude probíhat ve Výdejně léků pro veřejnost od pondělí 1.6. do středy 3.6.

Informační letáček ke stažení zde.

Více informací také na www.slzt.cz a www.lekarnici.cz

 

Světový den hypertenze

Na neděli 17. května připadá Světový den hypertenze. Tomuto tématu se dlouhodobě věnují zdravotníci v celé České republice. Hlavní část osvětové akce se uskuteční v pondělí 18. května a bude pokračovat až do pátku 22. května. Jako každoročně se zapojí mnoho lékárníků, včetně IKEMu. 

Jedním z nejvýznamnějších důvodů pro pořádání této akce jsou počet neodhalených hypertoniků v ČR, závažnost tohoto dlouho bezpříznakově probíhajícího onemocnění a současně skutečnost, že jsou lékárny velmi často prvním místem v systému zdravotní péče, kam se o svých potížích chodí pacienti radit.

Nezapomeňte: Výskyt hypertenze roste s věkem, hypertenzi má 72 % mužů a 64 % žen ve věku 55-64 let. Hypertenze se často projevuje bezpříznakově, proto až ¾ hypertoniků o své nemoci vůbec neví.

Budeme rádi, když se přijdou pacienti v týdnu od 18. do 22. května za svými lékárníky poradit, jak se správně vypořádat s arteriální hypertenzí. Těšíme se na Vás.

 

Fotogalerie z lékárny

Připravili jsme pro vás pár obrázků ze zázemí lékárny IKEM, abyste se mohli podívat, jak a kde vznikají individuálně připravované léčivé přípravky, ale také co se skrývá v lékárně "vzadu", kde odpočívají léky. Pro ty, co nás ještě třeba nenavštívili, přidáme i fotografie z výdejny pro veřejnost.

Fotogalerie právě vzniká, prozatím se s námi můžete vydat do laboratoře - Foto laboratoř.

 

Světový den spánku

Spánek je nedílnou součástí života. Až u 40% dospělých se vyskytují spánkové obtíže. Připravili jsme pro Vás tištěné informace k dané problematice.

Celý týden od 9.3. bude v lékárně IKEM probíhat informační akce u příležitosti Světového dne spánku. Máte Vy nebo někdo z Vašich blízkých potíže se spánkem? Nemůžete usnout nebo se ráno brzy probouzíte? Přijďte se k nám poradit nebo se objednejte na konzultaci dle Vašich časových možností.

Dýchejte snadno, spěte dobře! Informace o spánkové hygieně a odkaz na spánková centra v celé ČR zde: Světový den spánku.

 

Snižování nadváhy

 

 Zhubnout pár kil patří mezi nejčastější novoroční předsevzetí. Víte, že mnohem úspěšnější bývají ti, co se do hubnutí pustí pod vedením odborníka? Využijte konzultace v lékárně IKEM s vyškolenými magistrami, které Vám rády poradí, jak upravit jídelníček a životní styl tak, aby se Vám snaha opravdu vyplatila. Uvidíte, že výsledek poznáte i na Vašem zdraví.

Více informací obdržíte ve Výdejně léků pro veřejnost, na mailu: lekarna@ikem.cz nebo na telefonním čísle 261 362 333.

Těšíme se na Vás.

 

Omezení provozu lékárny IKEM - vánoční svátky

V návaznosti na omezení provozu ambulancí IKEM mezi vánočními svátky bude zkrácená otevírací doba lékárny a prodejny zdravotnických prostředků

  Výdejna léčiv pro veřejnost Prodejna zdravotnických prostředků
24.-26.12.

Zavřeno

Zavřeno

29.12. 7.15 - 16.00 7.30 - 15.30
30.12. 7.15 - 16.00 7.30 - 15.30
31.12. 7.15 - 12.00 7.30 - 12.00
2.1.2015 7.15 - 16.00 7.30 - 15.30

Děkujeme za pochopení.

 

 

Antibiotický týden 17. - 21.11.

Zapojte se spolu s námi již po páté do celoevropské iniciativy, jejímiž hlavními tématy jsou

 • zodpovědné užívání antibiotik (ATB)
 • rizika neopodstatněného užívání ATB
 • role probiotik při léčbě ATB
 • jak zachovat účinnost ATB do budoucna
 • správná léčba nachlazení, kašle a rýmy

Navštivte naši lékárnu a poraďte se s námi, co můžete udělat pro své zdraví.

 

I letos jsou pro pacienty, jímž byla antibiotika předepsána, připraveny dotazníky. Prosím, podpořte tuto akci jejich vyplněním na stránkách lekarnici.cz nebo přímo u nás v lékárně. Děkujeme Vám!

Přímý odkaz na dotazníky pro dospělé pacienty a pro rodiče dětí, jimž byla antibiotika předepsána.

 

 

Měření glykémie v lékárně IKEM

U příležitosti Světového dne diabetu proběhne tradičně v lékárně IKEM ve spolupráci s Centrem diabetologie IKEM informační akce upozorňující na rizika cukrovky, možností nechat si zdarma změřit hladinu krevního cukru či přímo zakoupit glukometr pro domácí monitoring za výhodných podmínek.

Navštivte nás ve ČTVRTEK 13.11.2014

od 8 do 15 hod.

Tématem letošní kampaně je Zdravá výživa, která začíná již snídaní.

V případě zájmu se lze domluvit i na jiném termínu, kontrola glykémie a poradenství včetně speciálních konzultací probíhá v lékárně IKEM po celý rok.

Celiakie - materiál pro pacienty

V České republice trpí celiakií (nesnášenlivostí lepku) každý čtvrtý člověk z tisíce obyvatel, ale jen asi 15% z nich o svém onemocnění ví a lečí se s ním. V sekci Pro pacienty - "Materiály ke stažení" jsme pro Vás připravili informační letáček o celiakii. Stáhnout si ho můžete zde: Celiakie.

20.10.2014 Světový den osteoporózy

Osteoporóza, nebo-li řídnutí kostí, je nenápadné onemocnění, při kterém dochází úbytku kostní hmoty, zvýšení křehkosti kostí a následně k vyššímu riziku zlomenin. Nezřídka se na něj přijde až s první zlomeninou. Přijďte se informovat do Lékárny IKEM, zda také nejste osteoporózou ohroženi, jaké jsou rizikové faktory a hlavně jak osteoporóze předcházet.

Těšíme se na Vás.

 

16. - 20.6. Týden zdraví - prevence rakoviny tlustého střeva

  Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) patří k nejčastěji se vyskytujícím zhoubným nádorům.

  V evropském i celosvětovém žebříčku Česká republika pravidelně obsazuje přední příčky ve výskytu tohoto onemocnění. Ročně u nás onemocní kolem 8000 lidí a více než polovina z nich tomuto onemocnění podlehne.

   Ve spolupráci s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a za podpory specialistů z Ústřední vojenské nemocnice bude v lékárnách po celé ČR probíhat edukační akce zaměřená na prevenci tohoto onemocnění.

   Přijďte se do lékárny IKEM dozvědět více o nádorovém onemocnění tlustého střeva a konečníku, o jeho prevenci a o možnostech screeningu.

 

19.5. Světový den hypertenze v lékárně IKEM

  Vysoký krevní tlak se v počátečních stádiích projevuje často bezpříznakově

 50% pacientů s hypertenzí o svém nemoci neví, přitom měření krevního tlaku představuje jednoduchou diagnostickou metodu

 neléčená nebo nedostatečně kompenzovaná hypertenze však vede k rozvoji srdečního selhávání, infarktu myokardu, mozkové příhody a dalších onemocnění

 

Víte, jaké jsou Vaše cílové hodnoty krevního tlaku?

Přijde si k nám změřit tlak a my Vám rádi zodpovíme všechny dotazy. Navíc budete mít možnost bezplatné konzultace naměřených výsledků a při nákupu certifikovaných tlakoměrů obdržíte adaptér zdarma.

 

Těšíme se na Vás. Kolektiv lékárny IKEM.

Jak správně měřit krevní tlak? Podívejte se zde: Správné měření tlaku

12.5. Evropský den melanomu

V pondělí 12. května 2014 již tradičně proběhne Evropský den melanomu. Melanom je zhoubný nádor vznikající z pigmentových buněk, který často metastazuje. Na těle se může vyskytnout kdekoliv, nejčastěji na plochách, které jsou vystaveny slunečnímu záření. Na jeho vzniku se podílí ultrafialové záření, především jeho UVB složka.  Počet zachycených případů maligního melanomu neustále roste, kolem 300 lidí ročně pak na tento druh rakoviny kůže zemře.
V rámci Evropského dne melanomu budete mít možnost si nechat zdarma vyšetřit svá pigmentová znaménka. Seznam lékařů, kteří budou do akce zapojeni, naleznete na:
 
V IKEM budou 12. května k dispozici kožní lékaři v době od 9:00 do 15:00 v Dermatovenerologické ambulanci (pavilon B - 2. nadzemní podlaží: vstup hlavním vchodem, poté za recepcí do chodby vpravo).
 

 

5.5.2014 Den hygieny rukou

Hygiena rukou zdravotníků hraje důležitou roli v ochraně pacientů před infekcemi. Na pondělí 5. května vyhlásila Světová zdravotnická organizace Den hygieny rukou. Zveme Vás tento den do lékárny IKEM, kde bude probíhat prezentace výrobků firmy Hartmann - Rico - dezinfekce BODE.

Zapojte se i Vy do akcí pořádaných v naší nemocnici a přispějte k prevenci infekcí.

Světový den spánku 14.3.2014

Spánek je nedílnou součástí lidského života, je velmi důležitý pro regeneraci fyzických i duševních sil, ale i pro řadu dalších pochodů jako je paměť, koncentrace, učení a pro mnohé metabolické procesy. Časté probouzení v noci vede k vyplavení stresových hormonů a urychluje například procesy aterosklerózy. Důsledkem může být zvýšení krevního tlaku, srdečního tepu, zvýšení hladiny cukru a cholesterolu.

Chronickými potížemi se spánkem trpí 10-20% populace. Máte i vy potíže se spánkem? Nemůžete usnout nebo se v noci často probouzíte? Zkuste dodržovat pravidla spánkové hygieny. Více informací se dozvíte v lékárně IKEM. Od středy 12.3. do středy 19.3. navíc budeme v rámci Světového dne spánku v lékárně rozdávat informační materiály s pravidly spánkové hygieny. Přijďte se za námi poradit.

Pravidla spánkové hygieny ke stažení - zde.

Konzultace s nutričním terapeutem v lékárně IKEM

V pondělí 21.10. a ve čtvrtek 14.11.2013 vždy od 9 do 13hod proběhnou v lékárně IKEM bezplatné konzultace s nutričním terapeutem. Můžete si nechat zhodnotit jídelníček specialistou na výživu, případně se domluvit, jaká dieta by pro Vás byla nejvhodnější.

Prosíme případné zájemce, aby si sebou přinesli vyplněný Zápisník jídelníčku a pohybové aktivity (stačí zapisovat týden předem). Zápisník ke stažení - zde. Pokyny k zapisování jídelníčku - zde.

Těšíme se na Vás.

Lékárna IKEM

III. ročník Lesního běhu lékárny

Přijďte si s námi v sobotu 5. října (od 9.30) zaběhat do Krčského lesa na již 3. ročníku otevřeného přeboru lékárny IKEM. Budeme soutěžit v 5 kategoriích na tratích, z kterých si vybere celá rodina. Více informací v přiloženéme souboru nebo na emailu: monika.kacerova@ikem.cz.

Lesní běh lékárny IKEM - INFORMACE.

 

Světový den antikoncepce 2013

Možná jste si již všimli, že se v lékárně IKEM objevily nové informační letáčky, tentokrát určené pro slečny a dámy, které užívají antikoncepci nebo mají zájem se o ní dozvědět aktuální či podrobnější informace. Letos jsme pro vás vypracovali informační minimum k různým typům antikoncepce, materiál o jejích výhodách a nevýhodách a také krátký kvíz s nejčastějšími dotazy týkajících se užívání antikoncepce.

15. den lékáren

Ve čtvrtek 20.června se lékárna IKEM připojí k tradiční akci České lékárnické komory - Den lékáren. Tématem pro letošní rok je

Dovolená a ochrana před slunečním zářením.

Poradíme Vám:

 • jaký máte fototyp
 • jak správně použít ochranné přípravky při slunění
 • které léky Vám mohou v kombinaci se sluncem způsobit potíže.

Příjemné léto přeje kolektiv lékárny IKEM.

Odvykání kouření v lékárnách

V týdnu od 27. do 31. 5. 2013 proběhne v mnoha lékárnách po celé republice informační akce Odvykání kouření v lékárnách. Smyslem a cílem kampaně je upozornit na zdravotní rizika spojené s kouřením. Přijďte se do lékárny IKEM poradit, jak přestat kouřit, jak zvládat abstinenční příznaky a situace bez cigarety. Můžete se objednat na individuální konzultaci. Poskytneme vám i kontakty na centra pro odvykání kouření.
 
V České republice je něco přes 2 miliony kuřáků, přičemž asi 70% z nich by nejradši nekouřilo.
 
Závislost na nikotinu není zlozvyk, ale nemoc!
Sekněte s cigaretami dříve, než cigarety seknou s Vámi!

 

Rozpoznat a zastavit!

Maligní melanom je jedním z nejčastějších zhoubných nádorů. Jeho výskyt v populaci se stále zvyšuje, v České republice ročně onemocní kolem 2 000 lidí. 13. května v rámci Evropského dne melanomu si můžete nechat zdarma vyšetřit svá znaménka také v IKEMu.

Co je melanom a jaká jsou jeho zdravotní rizika? Informujte se u nás v lékárně, připravili jsme pro Vás tištěné informace k dané problematice.

Časné odhalení a odstranění problematického znaménka může zabránit rozvoji zhoubného nádoru. Přijďte si nechat vyšetřit svá znaménka do ambulance dermatovenerologie IKEM.

 Kdy? 13.5. 2013 od 9.00 do 16.00 hodin

Melanom - informační materiál ke stažení - zde.

 

Světový den diabetu 14.11.2012

Ve spolupráci s Centrem diabetologie IKEM a IDF (International Diabetes Federation) Vám v rámci Světového dne diabetu nabídneme:

 • zdarma měření glykémie pod dohledem lékárníka a vyhodnocení výsledků,
 • možnost pořízení glukometrů za výhodných podmínek.

Akce proběhne v lékárně IKEM od 8:00 do 14:30 hodin a je určena pro všechny, kteří by měli zájem si nechat změřit glykémii, nebo pro diabetiky, kteří by si rádi zkontrolovali kompenzaci své nemoci (nemají například doma glukometr).

Cílem akce je mimojiné náhodně odhalit cukrovku u pacientů, kteří se s diabetem zatím neléčili, jelikož časný záchyt onemocnění a nasazení léčby jim může výrazně zlepšit prognózu a snížit riziko dlouhodobých komplikací.

Pro koho je kontrola glykémie nejvhodnější? Pokud:

 • se ve vaší rodině vyskytla cukrovka,
 • překonali jste někdy srdeční infarkt nebo mozkovou příhodu,
 • léčíte se pro vysoký krevní tlak,
 • máte vysokou hladinu cholesterolu,
 • máte nadváhu nebo jste obézní,
 • porodila jste dítě s váhou nad 4,5kg nebo jste měla těhotenskou cukrovku.

Proto neváhejte a přijďte si zkontrolovat glykémii do lékárny IKEM.

 Lesní běh lékárny

Zveme všechny sportovní nadšence a fanoušky na 2.ročník otevřeného přeboru lékárny IKEM, který se uskuteční již tuto neděli 7.října 2012 v Krčském lese.

Informace o časovém harmonogramu a místě konání lesního běhu naleznete na následujícím odkazu: Lesní běh 2012.

Přihlásit se můžete na emailové adrese monika.kacerova@ikem.cz, nebo vyplněním přihlašovacího formuláře (Přihláška) přímo v lékárně IKEM.

Těšíme se na vás! 

Světový den antikoncepce

Obr. http://www.your-life.com/

Na 26. září každým rokem připadá Světový den antikoncepce. Letos jsme pro Vás v lékárně IKEM připravili jako novinku kromě informačních letáčků také krátký kvíz. Jeho cílem je poukázat na některé zajímavosti o různých antikoncepčních metodách, ale také vyvrátit nejčastější omyly, které se šíří mezi uživatelkami antikoncepce.

Kvíz obsahuje 8 otázek se správnými odpověďmi a vysvětlením.

Takže: Opravdu již všechno znáte?

Kvíz ke stáhnutí zde: Antikoncepce - opravdu již všechno znáte?

Oficiální stránky Dne antikoncepce: http://www.your-life.com/

Jak se chránit před sluncem?

Připravili jsme pro vás další tématický materiál, tentokrát o ochraně pokožky před sluncem a správném výběru opalovacího prostředku.

Víte, na jakém principu fungují opalovací přípravky?

Jak se nejlépe chránit před slunečním zářením a jak ošetřit případné spáleniny?

Které léky mohou způsobit k fotoalergické reakci?

To vše a mnohé praktické rady naleznete na následujícím odkazu: Jak se chránit před sluncem.

 

Lékárnička na dovolenou

Jaké léky a zdravotnické prostředky by měla obsahovat cestovní lékárnička? Co je potřeba zkontrolovat a na co určitě nezapomenout?

Právě o tomto aktuálním tématu hovořil Mgr. Michal Hojný ve Snídani s Novou - ke shlédnutí zde:

http://voyo.nova.cz/product/porady/29663-snidane-2-7-2012 (v čase 4:45, 22:35, 42:40)

Také my jsme pro vás připravili přehled s doporučeným obsahem cestovní lékárničky. Můžete si ho stáhnout nebo prohlédnout zde: Cestovní lékárnička.

Moje zdraví - Bradavice

Obr. Vitalia.czTaké o prázdninách můžete v rubrice Moje zdraví nalézt další článek, zabývající se tentokrát léčbou bradavic.

Bradavice (latinsky verrucae) jsou po akné nejčastějšími kožními problémy, ale jejich přenosu můžeme sami zabránit dodržováním některých opatření. Více o tomto tématu se dočtete na následujícím odkazu: Bradavice.

 

Letní provozní doba Lékárny pro veřejnost a Prodejny zdravotnických potřeb

Dovolujeme si Vás informovat o tom, že vzhledem k omezení provozu ambulancí IKEM během letních měsíců bude zkrácena rovněž provozní doba lékárny a prodejny ZP následovně:

Výdejna léčiv pro veřejnost

                        Po-Čt                   7:15-17:00

                        Pá                        7:15-15:30

Prodejna zdravotnických potřeb

                        Po-Čt                    8:00-16:00

                                                8:00-15:00

Samozřejmě se budeme snažit maximálně vyhovět i pacientům později příchozím.

Kolektiv lékárny IKEM

Pozor na léky za volantem!

Ve čtvrtek 21.6. proběhne v mnoha lékárnách po celé republice kampaň v rámci projektu Den lékáren 2012. Pro letošní rok bude kampaň zaměřena na léky, které mohou ovlivňovat uživatelovu bdělost, pozornost nebo například motorickou koordinaci, a tím snižovat schopnost bezpečně řídit dopravní prostředek.

V lékárně se dozvíte, zda právě vámi vyzvedávaný lék nemůže být „nebezpečný za volantem“. Lékárníci budou mít k dispozici výstražné nálepky, kterými vám po celý týden od 21. do 28.6. mohou označovat všechny potenciálně rizikové léky. Rádi Vám také zodpovíme veškeré dotazy buď během výdeje nebo formou individuálního poradenství v konzultační místnosti.

Zajímejte se o své léky a neriskujte za volantem svůj ani cizí životy! Přispějte tak k větší bezpečnosti na silnicích.

Více informací - Dny lékárny.

14.6. Den dárcovství krve

14.6. patří celosvětovému Dni dárcovství krve. Ten byl vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací v roce 2003. Dárcovství krve je často jedinou možností, která rozhodne o záchraně člověka. Nikdo z nás neví, kdy on sám nebo jeho blízcí budou takovou pomoc potřebovat.

V lékárně IKEM budou k dispozici tištěné materiály s informacemi o dárcovství krve a kontakty na zdravotnická zařízení, kam se mohou případní dárci přihlásit.

Darujte krev a staňte se hrdinou!  

 Více informací na následujícíh odkazech: Dny lékárny, Autotransfúzní jednotka IKEM.

Dnes 12.6. Kontrola pigmentových znamének

úterý 12.6. navštíví lékárnu IKEM dermatolog MUDr. Pavel Konrád (Kožní ambulance Lasermed) v rámci preventivní akce Kontrola pigmentových znamének. 

Zájemci se mohou nechat vyšetřit dermatoskopem, který znaménko prosvítí do hloubky, zvětší a umožňuje tak vyhodnotit kožní projev nesrovnatelně přesněji než při pozorování pouhým okem či lupou.

Preventivní vyšetřování kožních pigmentových projevů je v dnešní době, kdy prudce stoupá výskyt kožních nádorů a zhoubného melanomu, velmi důležité a podrobné sledování v průběhu času pomůže odhalit případné odchylky, které by mohly vést k rakovině kůže. 

Kdy a kde se akce uskuteční?

Přijďte si nechat zkontrolovat problematická znaménka v úterý 12.6. od 10 do 14hodin ke konzultační místnosti Ústavní lékárny IKEM (pavilon A, 3.patro).

Zároveň bude v prostorách lékárny zástupce firmy nabízet vzorky UV ochranných prostředků a informovat ohledně výběru správné ochrany proti slunečnímu záření.

 

31.05. Světový den bez tabáku

V České republice je něco přes 2 miliony kuřáků, přitom asi 70% z nich by raději nekouřilo.

Lékárna IKEM nabízí pacientům možnost poradit se, jak přestat kouřit, jak zvládat abstinenční příznaky a situace bez cigarety. Informační akce s možností objednat si individuální konzultace (možno i v jiný termín - zde) bude probíhat ve Výdejně léků pro veřejnost již tento čtvrtek a pátek.

V České republice umírá každý rok 18 000 lidí na následky kouření, což odpovídá více než 50-ti lidem denně!!!

Kouření není zlozvyk, ale nemoc! Sekněte s cigaretami, než cigarety seknou s Vámi!

14.5. Evropský den melanomu

Lékárna IKEM se zapojila do projekt ke Dni melanomu 2012. V týdnu od pondělí 14.5. do pátku 18.5. budou v lékárně připraveny informační materiály o tomto nebezpečném kožním onemocnění.

Chodíte často do solária? Vyskytla se u vás v rodině rakovina kůže? Užíváte imunosupresiva? Máte více než 50 znamének na těle? Trávíte pravidelně dovolenou u moře?

Informujte se jak rozpoznat melanom, jaká jsou s ním spojená zdravotní rizika a především jak melanomu účinně předcházet!

 Informační leták Den melanomu 2012 ke stažení - zde.

Moje zdraví - Akné

Akné je považováno za nejčastější poruchu kůže. Jedná se o nadměrnou tvorbu mazu, která je závislá na hormonálních a některých dalších vlivech a výrazně stoupá v období puberty. Je způsobena především převahou mužského pohlavního hormonu (testosteronu) stimulujícího činnost mazových žláz. Příčinou akné bývá i hyperkeratóza mazových žlázek, která vede k tvorbě komedonů (černé tečky). Pomnožením bakterie Propionibacterius acnes pak dochází v kůži k zánětu.

Terapeuticky je vhodné snažit se vyloučit faktory, které mohou ke zhoršení stavu pokožky přispívat.

Celý článek - zde.

Obr.:idnes.cz

Prodejna zdravotnických potřeb

Upozorňujeme na prodloužení pracovní doby v úterý do 18 hodin.

Nová otevírací doba v Prodejně zdravonických potřeb.

Pondělí, Středa, Čtvrtek: 7:30 - 17:00 hodin

Úterý: 7:30 - 18:00 hodin

Pátek: 7:30 - 15:00 hodin.

Moje zdraví: Alergická rýma

S přicházejícím jarním obdobím vytahují mnozí z nás také kapesníky, nastává totiž alergická sezóna. Alergickou rýmou trpí v dnešní době asi 10-20 % populace. Výskyt tohoto onemocnění zaznamenal v posledních desetiletích značný nárůst. V novém článku z rubriky Moje zdraví se dozvíte o tom, jaké potíže a rizika alergická rýma působí a jak probíhá její léčba, ať už pomocí léků nebo režimových opatření.


Světový den spánku

Každým rokem 16. března pořádá Světová asociace spánkové medicíny (WASM) Světový den spánku. Ten letošní se zabýval tématem Syndrom spánkového apnoe a s ním souvisejícími zdravotními komplikacemi.

Připravili jsme pro vás souhrnný materiál k dané problematice. Dozvíte se, jak se projevuje syndrom spánkové apnoe, jaká představuje zdravotní rizika a kde a jakým způsobem ho lze léčit. Nechybí ani základní pravidla spánkové hygieny.

Materiál ke stažení zde: Světový den spánku

Máte-li dlouhodobé problémy se spánkem, zkuste navštívit některé z akreditovaných center diagnostiky a léčby poruch spánku - Kontaky.

Moje zdraví: Potíže s prostatou

Tento měsíc vám přinášíme další článek z nové rubriky Moje zdraví, tentokrát se týká potíží se zvětšenou prostatou.

Obrázek - wikipedie.cz

Symptomy spojené se zbytněním prostaty trápí přibližně 40% mužů po padesátém roce života, jejich intenzita poté stoupá s každou další dekádou života, přičemž prakticky u všech mužů starších 70let jsou již prokazatelné změny ve tkáni prostaty.

Jak lze hyperplazii prostaty rozpoznat?

Jaké volně prodejné léky doporučují odborníci k zmírnění prostatických potíží?

A kdy je naopak vhodné navštívit lékaře? Čtěte dále v rubrice Moje zdraví.

Nová rubrika Moje zdraví

Připravili jsme pro Vás novou rubriku Moje zdraví. Každý měsíc si zde budete moci přečíst nový článek o léčivech či zdravotních potížích, s kterými se možná běžně setkáváte a nevíte si s nimi rady. Nový rok jsme zahájili s informacemi o Anopyrinu, tedy léčivu, které obohacuje nejednu snídani či oběd. Víte jakým mechanismem působí? S kterými  léčivy se nemá kombinovat? Nejen to se dozvíte v článku Léčiva zblízka: Anopyrin

V příštích měsících se ještě dočtete jaké přípravky zvolit na léčbu akné, zda se bolesti kloubů zbavíme tak jednoduše, jak slibuje reklama, či co se skrývá pod názvem statin. Jaká témata byste si chtěli přečíst Vy? Napište nám to na email lekarna@ikem.cz.

Chcete mít cukrovku pod kontrolou?

Ústavní lékárna IKEM ve spolupráci s Centrem diabetologie IKEM pro vás připravila cyklus vzdělávacích seminářů v oblasti onemocnění cukrovkou. Uskuteční se ve třech navazujících termínech 17.1., 24.1. a 31.1.2012 (od 17 do 19 hodin) v sídle České lékárnické komory, Rozárčina 1422/9, Praha 4 (mapa a více informací - zde).

Program:
 • aktuální poznatky o onemocnění a léčbě cukrovky
 • dietní doporučení - zásady, pochybení, praktické příklady
 • měření hladiny cukru v krvi s možností praktického nácviku
 • diabetické pomůcky a manipulace s nimi
 • řešení akutních komplikací cukrovky
 • jak předcházet chronickým komplikacím cukrovky
 • doplňky stravy při léčbě cukrovky
 • Registrace:  

  V případě zájmu se můžete zaregistrovat přímo v lékárně IKEM, e-mailem: edukace@email.cz, případně na telefonním čísle: 734 684 642.

  Semináře se zajištěným občerstvením jsou ZDARMA. Těšíme se na Vaši účast!

  Odborný garant: Česká lékárnická komora, Centrum diabetologie IKEM

  Antibiotický týden v lékárně IKEM

  21.-25.11.2001

  Příští týden bude v lékárnách probíhat 2.ročník projektu Antibiotický týden v prostředí lékáren.

  Informační kampaň je zaměřena nejen na dospělé pacienty, ale i na rodiče s dětmi. Rodičům vysvětlíme, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná a kdy by naopak mohla uškoditDozvíte se také, jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou potřeba při užívání antibiotik.

  Přijďte se poradit do lékárny, neboť zachování účinnosti antibiotik je zodpovědností každého z nás!

   

  Oficiální informace o projektu na stránkách České lékárnické komory - zde.

   

  14.11.2011 Světový den diabetu

  V pondělí 14.11.2011 proběhla v Ústavní lékárně IKEM informační akce k příležitosti Světového dne diabetu, jejíž cílem bylo informovat veřejnost o rizicích tohoto celosvětově rozšířeného onemocnění.

   

  Ve spolupráci s Centrem diabetologie IKEM Vám nabídneme:

  • měření glykémie zdarma (s následným vyhodnocením výsledků)
  • zakoupení glukometru za zvýhodněných podmínek

  Akce proběhne v lékárně IKEM v době od 8 do 14:30hodin.

  Těšíme se na vás! Kolektiv lékárny IKEM.

  Informační leták pro pacienty se základními informacemi o diabetu ke stažení - zde.

   

  Děkujeme

  Díky Vašim příspěvkům prostřednictvím pokladniček organizace Cesta domů umístěných v prostorách lékárny IKEM se dle protokolu o rozpečetění ze dne 20.10.2011 vybralo celkem 13 270 Kč. Jménem Cesty domů Vám moc děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

  Více informací o organizaci Cesta domů naleznete v sekci Pomáháme nebo na jejích oficiálních internetových stránkách - www.cestadomu.cz.

   

  20. října - Mezinárodním den věnovaný boji proti osteoporóze

  Ve čtvrtek 20.10.2011 byly v lékárně IKEM k dispozici edukační materiály s důležitými informacemi o tomto nenápadném, ale vážném onemocnění. Jejich součástí byly hlavní zásady prevence osteoporózy, shrnutí a vysvětlení možností léčby tohoto onemocnění.

  Informační letáček ke stažení - zde.

  Oficiální webové stránky - http://www.worldosteoporosisday.org/ 

   

  Lesní běh lékárny IKEM

  Vyhlášení výsledků, gratulace vítězům a poděkování všem účastníkům nedělního otevřeného přeboru lékárny IKEM. Více informací v sekci Akce lékárny.

   

   Koutek zdravého životního stylu v lékárně IKEM

  Možná jste již všimli, že se v lékárně IKEM naproti výdeji léků na předpis objevil Koutek zdravého životního stylu. Je určený všem, kdo mají zájem o informace nebo odbornou pomoc při snižování nadváhy a úpravě životního stylu. Více informací zde.

   

   

  Pozvánka

  Neděle 9. října 2011 Lesní běh - otevřený přebor lékárny IKEM

  Všichni sportovci a jejich fanoušci jsou srdečně zváni do Krčského lesa na podzimní lesní běh. Připraveny budou tratě pro celou rodinu, tak neseďte doma a přijďte mezi nás! Vice informací zde a v lékárně IKEM.

   

   

  Dny lékárny

   26.9. - 30.9.2011 Týden antikoncepce v lékárně IKEM

  K příležitosti Světového dne antikoncepce (26.9.) pro Vás kolektiv lékárny připravil týdenní akci s cílem informovat pacientky o nových možnostech antikoncepce, jejím správném užívání a dalších souvisejících tématech. Více informací přímo ve výdejně lékárny pro veřejnost.

  Materiály ke stažení - Hormonální antikoncepce (HAK)

   

  Ústavní lékárna IKEM

   

  Ústavní lékárna je již od roku 1994 nezbytnou součástí IKEMu. S postupem let se z lékárny stalo vysoce odborné pracoviště zajišťující kompletní farmaceutickou péči jak pro lůžková oddělení, tak pro ambulantní pacienty.

  Celkem 14 farmaceutů a 17 farmaceutických asistentů zajišťuje, že pacienti hospitalizovaní v IKEM dostanou své léky včas a že lékaři budou mít vždy k dispozici potřebné prostředky zdravotnické techniky.

  Stejný tým lékárníků zodpovídá za to, že každý klient veřejné lékárny obdrží správný lék a s ním i všechny potřebné informace o jeho užívání.

   

   

   

  Více informací – Dny lékárny