!!!
Nacházíte se na původních, již neudržovaných webových stránkách IKEM.
Klikněte pro přechod na nové stránky

Pracoviště klinické a transplantační patologie

Pracoviště klinické a transplantační patologie je nedílnou součástí rozsáhlého transplantačního programu IKEM. Cílem pracoviště je poskytovat bioptické diagnostické služby na úrovni současných znalostí s důrazem na soustavnou kvalitní péči o pacienty, provádět konzultační bioptická vyšetření, podílet se na výuce a výcviku lékařů i laborantů, a také vést klinicky orientovaný výzkum v transplantační patologii a v oblasti chorob vlastních ledvin.

Pracoviště získalo osvědčení o akreditaci na základě splnění akreditačních požadavků podle ČSN EN ISO 151 89:2007: Laboratorní diagnostika v odbornosti histopatologie a cytopatologie včetně elektronové mikroskopie zejména v oblasti klinické a transplantační patologie.

V oblasti laboratorního zázemí je pracoviště rozčleněno do vzájemně provázaných specializovaných laboratoří:

 • specializovaná bioptická laboratoř
   
 • laboratoř specializovaných imunohistochemických metod
   
 • laboratoř elektronové mikroskopie
   
 • laboratoř cytologická
   
 • laboratoř molekulárně-genetická

Služby v oblasti diagnostiky

Na pracovišti je vyšetřeno ročně více než 600 jaterních biopsií, 300 biopsií vlastních ledvin, 250 z transplantovaných ledvin, 500 endomyokardiálních biopsií a ostatní tzv. chirurgické biopsie a cytologie.
V laboratoři se provádí široké spektrum metod pro rutinní diagnostickou praxi i pro experimentální výzkumné aktivity. Kontinuita péče o pacienta je zajištěna standardním bioptickým vyšetřením, imunohistochemickými metodami (např. detekce polyomaviru nebo CMV), imunofluorescencí, metodami molekulární patologie a elektronovou mikroskopií.